Rekreasyon

Rekreasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr.  Oğuzhan YÜKSEL

Rekreasyon bölümü, bireylerin yoğun çalışma yükü, rutin hayat tarzı veya olumsuz çevresel etkilerden tehlikeye giren veya olumsuz etkilenen bedeni ve ruhi sağlığını tekrar elde etmek, korumak veya devam ettirmek aynı zamanda zevk ve haz almak amacıyla, kişisel doyum sağlayacak, tamamen çalışma ve zorunlu ihtiyaçlar için ayrılan zaman dışında kalan boş zaman içinde kalan aktiviteleri ve etkinlikleri uygulayan ve yöneten bireylerin yetiştirildiği bir bölümdür.

Rekreasyon Bölümü, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 05.05.2010 tarihli yürütme kurulu toplantısında incelenen 2547 Sayılı Kanun’un 2880 sayılı Kanun’la değişik 7/d-2/h maddeleri uyarınca Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesinde 2010 yılında açılarak 2010-2011 eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci alımına başlanmıştır.

Rekreasyon sektörünün ihtiyaç duyduğu derslerin oluşturduğu müfredatın yer aldığı Rekreasyon bölümü, alan bilgisi dersleri; spor, sanat, kültür, sağlık, sosyal ve eğitim temel alanlarında etkinlik ve aktivitelerin yapılandırıldığı uygulamalı dersler; İngilizce, Rusça, Almanca, İtalyanca, Japonca ve Fransızca yabancı dil opsiyonları ile dünyanın her bölgesinden katılımcıların yer aldığı etkinlik ve aktiviteleri yönetmeye aday öğrenciler yetiştirmektedir.

Rekreasyon bölümü öğrencileri, mezuniyet öncesi staj imkanları ile mezuniyet sonrası istihdamlarını kolaylaştıracak çalışma tecrübesi imkanını bulacaklardır.

Bölüm öğrencileri Erasmus+ ve Mevlana Programları ile anlaşmalı olunan yurtdışı üniversitelerinde; Farabi Programı ile anlaşmalı olunan yurt içi üniversitelerde değişim öğrencisi olma şansına sahiptir. Bölümümüz tecrübe kazanımı açısından koordinatörlük ve öğretim elemanlarımız ile değişim programlarını desteklemek ve tavsiye etmektedir. Ayrıca Erasmus+ Staj hareketliliği Programı ile öğrencilerimiz yurtdışındaki bir işletmede veya organizasyonda mesleki eğitim alma ve/veya çalışma deneyimi kazanma olanağı bulmaktadır.

Rekreasyon Bölümü öğrencileri “Rekreasyon Uzmanı” unvanı ile mezun olmaktadır.     

            Rekreasyon uzmanları:

  • Kamuda: Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlar, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlıkları, Yerel Yönetimler, Gençlik Merkezleri Gönüllü Örgütler, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Üniversiteler;
  • Özelde: Sanayi İşletmeleri, AVM’ler, Temalı Açık - Kapalı Park Rekreasyonu Alanları, Turizm İşletmeleri, Fitness ve Spa Merkezleri, Ticari Rekreasyon ve Organizasyon İşletmeleri, Spor Kulüpleri ve Rehabilitasyon Merkezleri gibi bazı istihdam olanaklarına sahiptir. 
Son Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2022, Salı